Czy firmy pożyczkowe sprawdzają BIK?

Udając się do banku po kredyt gotówkowy, możemy być pewni tego że będziemy weryfikowani praktycznie pod każdym możliwym kątem. W pierwszej kolejności zostanie sprawdzony nasz dowód osobisty, następnie uzyskiwane przez nas dochody po historię kredytową w bazie BIK. Wspomniany BIK to Biuro Informacji Kredytowej a nasze dane znajdują się tam jeżeli już wcześniej braliśmy jakiś kredyt, posiadamy kartę kredytową czy choćby braliśmy coś na raty w sklepie.

Czy firmy pożyczkowe sprawdzają BIK? Nie wszystkie..

Jakie dane znajdują się w bazach BIK i dlaczego są tak ważne dla banków? Tam znajduje się cała historia kredytowa kredytobiorców czyli osób zaciągających kredyty. Jeżeli wcześniej braliśmy jakiś kredyt i spłacaliśmy go nie terminowo do tego stopnia że opóźnienie w spłacie raty sięgało nawet 60 dni to bądźmy pewni że nasza ocena w systemie BIK nie będzie najlepsza. Wiązało to się będzie niestety z trudnością w uzyskaniu kredytu w bankach. Ponieważ każdy jeden bank weryfikuje dane kredytobiorców w tej bazie.

Co jeżeli mamy problem z uzyskaniem kredytu właśnie z powodu trudnej historii kredytowej w BIK? Możemy w takiej sytuacji skorzystać z ofert firm pozabankowych. Musimy jednak wiedzieć o tym że co raz więcej tego typu firm podczas udzielania pożyczek również sprawdza bazy BIK. Są jednak firmy które zamiast weryfikacji BIK, stosują weryfikację w rejestrach dłużników. Do tych baz nie są jednak dopisywane osoby które mają opóźnienia w spłacie kredytów a osoby które posiadają inne zadłużenia a więc dla przykładu mają na koncie kilka nie opłaconych rachunków za telefon czy internet, bądź też nie opłaciły w terminie faktury za jakiś towar.

Firmy bez BIK – firmy pożyczkowe nie sprawdzające danych w BIK

W których firmach pożyczkowych uzyskamy pożyczkę bez sprawdzania BIK? Jeżeli chodzi o firmy udzielające pożyczki długoterminowe czyli takie ze spłatą w ratach miesięcznych to znajdziemy je póki co w ofertach takich firm jak Profi Credit, Incredit, Provident czy u firm pośredniczących w udzielaniu pożyczek takich jak np. Kwadrans Pożyczka. W tych firmach uzyskamy pożyczki do kilkuset złotych do nawet 25 000 zł (najwyższe kwoty pożyczek oferuje firma Profi Credit). Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego że sięgnięcie po pożyczkę pozabankową wiąże się z wyższymi kosztami w spłacie od tradycyjnego kredytu pożyczonego w banku. Szczególnie dotyczy to wyższych kwot kredytów z dłuższym okresem spłaty gdzie koszty mogą przerosnąć pożyczoną kwotę. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto przeliczyć sobie na spokojnie koszty takiej pożyczki. Obecnie nie jest to większym problemem ponieważ prawie wszystkie firmy dają możliwość wykonania kalkulacji bezpośrednio na swoich stronach internetowych.

Możemy również uzyskać pożyczkę bez weryfikacji w BIK z krótkim okresem spłaty a więc typową chwilówkę z okresem spłaty 30 dni i możliwością przedłużenia terminu spłaty. Jest to opcja idealna dla osób które potrzebują pożyczki i będą chciały bardzo szybką ją spłacić. W ramach pierwszej pożyczki maksymalnie oferowane są kwoty od 1000 do 2000 zł. Firmy które na dzień dzisiejszy nie weryfikują jeszcze danych swoich klientów w bazach BIK, a jedynie poprzez bazy dłużników to np. Netcredit, Via SMS, Filarum czy Pożyczkaplus.

You may also like...

5 komentarzy

 1. Robson pisze:

  Teraz to chyba wszystkie sprawdzają, ale nie wszystkie się tym chwalą w obawie o utratę klienta. Jak ktoś ma czyste bazy dłużników, a przy tym dobre dochody umożliwiające mu bez większego problemu spłatę pożyczki, to myślę że nie będzie miał problemu z jej uzyskaniem. Większość starszy tym BIk’iem a prawda jest taka że tylko banki nie udzielą kredytu jak mamy tam jakieś opóźnienia. Firmy pożyczkowe w inny sposób podchodzą do weryfikacji i oceniają klienta na kilka różnych sposobów i na podstawie tego dają ocenę.

 2. Baron DD pisze:

  I tak i nie, zależy na jaką trafimy. Niby takie firmy jak Ferratum, Incredit czy Freezl nie sprawdzają BIK, ale jak jest w rzeczywistości, o tym się przekonają osoby które wezmą w tych firmach pożyczkę. Wiadomo że do weryfikacji BIK jest potrzebna zgoda pożyczkobiorcy, więc nic nie odbywa się za plecami.

 3. Pajda Chleba pisze:

  Teraz to większość sprawdza i nawet jak piszą że nie sprawdzają to po części sprawdzają, bo weryfikując bazy BIG Infomonitor dowiedzą się o naszym zadłużeniu w bazie BIK jeśli takie powstało. W dzisiejszych czasach niestety bardzo trudno ukryć takie informacje.

 4. Pomocny pisze:

  Na pewno znajdzie się trochę takich firm które jednak BIKu nie sprawdzają. Nic jednak nie szkodzi złożyć wniosku w kilku firmach, jeśli nie mamy pewności. W przypadku firm pożyczkowych nic to nie zaszkodzi tak jak w bankach, gdy złożymy kilka wniosków.

 5. KredytManager pisze:

  Tak w rzeczywistości to większość firm sprawdza, choć może nie wszystkie o tym oficjalnie wspominają. Okazuje się to dopiero przy składaniu wniosku, gdzie musimy zaznaczyć ptaszka że zgadzamy się na weryfikację w BIK (bez naszej zgody ani bank ani firma pożyczkowa nie może tego zrobić). A czy ta informacja ma wpływ na udzielenie pożyczki, w jednym ma większe, w innych dużo mniejsza 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.