Uzyskanie pożyczki internetowej wiąże się z określonymi wymaganiami, które musimy spełnić aby taka dodatkowa kwota zasiliła nasze konto. Powinniśmy być osobą pełnoletnią w chwili składania wniosku o pożyczkę, posiadać aktywny rachunek bankowy oraz posiadać pozytywną historię kredytową. Czy jeśli mieliśmy wcześniej problem z terminową spłatą kredytu, to uzyskamy pożyczkę internetową?
Wszystko zależy od tego, jak duże były opóźnienie w spłacie rat takiego kredytu. O ile nie musimy się specjalnie obawiać, jeśli zdarzyło nam się raz czy kilka razy spóźnić ze spłatą której opóźnienie wynosiło kilka czy kilkanaście dni. To w przypadku opóźnień przekraczających 30 dni możemy mieć już powody do obaw. W takim przypadku najprawdopodobniej informacja o opóźnieniu w spłacie raty mogła powędrować do bazy BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Takie opóźnienie nie tylko zostanie odnotowane w bazie BIK, ale również znacząco obniży naszą ocenę punktową w systemie. A jeśli będziemy składać wniosek o kredyt czy pożyczkę, bank czy firma pożyczkowa będzie mogła się z tą oceną zapoznać.
Gdzie po pożyczkę z negatywnym BIK?
Na rynku jest już co raz mniej firm pożyczkowych, które przy udzielaniu pożyczki, nie sprawdzałyby naszej historii kredytowej w bazach BIK. Obecnie dostęp do takich baz jest bardzo ułatwiony i już nie jest zarezerwowany wyłącznie dla instytucji bankowych, jak bywało to kiedyś. Teraz dostęp do bazy BIK może mieć każda firma pożyczkowa, która zechce z niej skorzystać. To oczywiście może utrudnić uzyskanie pożyczki, szczególnie w przypadku osób które miały wcześniej problem z terminową spłatą rat kredytu lub pożyczki.
Jeśli z jakiegoś powodu posiadamy negatywny BIK nie powinniśmy jednak załamywać rąk. W banku co prawda w takiej sytuacji nie będziemy mieli dużych szans na uzyskanie kredytu. Jednak dużo większe szanse na pozyskanie dodatkowej gotówki, będziemy za to mieli jednak, za pośrednictwem firm pożyczkowych. Co prawda większość z nich, również weryfikuje bazy BIK przy udzielaniu pożyczek, jednak nie podchodzą one tak rygorystycznie do tego tematu. Banki mają zasady którymi muszą kierować. W firmach pożyczkowych ten proces obliczania zdolności i oceny ryzyka przebiega nieco łagodniej. Co więcej, nie zaszkodzi nam spróbować złożyć wniosku o pożyczkę w kilku firmach jednocześnie. Albo w sytuacji gdy jedna firma pożyczkowa odrzuci nasz wniosek, spróbować złożyć takiego wniosku o pożyczkę w innej firmie udzielającej pożyczki online. Akurat rynek pożyczek online w Polsce rozwinął się w Polsce dosyć znacznie, dzięki czemu wybór pod tym katem mamy na prawdę ogromny.
Uważajmy na koszty pożyczki
Firma pożyczkowa poza historią kredytową w bazie BIK, będzie brała pod uwagę również szereg innych rzeczy. W tym na pewno sprawdzi czy nie jesteśmy osobą zadłużoną w bazach dłużników, oraz chętnie pozna naszą aktualną sytuację finansową. Właśnie te dwie rzeczy mogą odegrać znacznie większą rolę aniżeli weryfikacja przeprowadzona w bazach BIK. Dla firmy pożyczkowej znacznie ważniejsze może okazać się aktualna zdolność kredytowa do spłaty pożyczki oraz czy nie posiadamy na koncie zadłużeń, które pojawiłyby się w ostatnim czasie. W przeciwieństwie do bazy BIK, gdzie informacja o opóźnieniach przechowywana jest nawet przez 5 lat, wpis w bazach dłużników może zostać usunięty do 14 dni od spłaty zadłużenia.
Oczywiście musimy pamiętać o tym by wybrana oferta pożyczki, nie była dla nas zbyt kosztowna. Akurat firmy pożyczkowe mają wyższe koszty pożyczki aniżeli banki, dlatego warto zwracać uwagę na koszt takich pożyczek. Są na rynku firmy udzielające pożyczek internetowych, w których wysokość raty nie powinna być dla nas zbyt dużym obciążeniem.
Szansę na pożyczkę w sytuacji negatywnego BIK nadal są, tylko że nie wszędzie. W takiej sytuacji na pewno odpadają oferty banków czy nawet firm pożyczkowych. Są jednak takie firmy które umożliwiają uzyskanie pożyczki bez BIK, pod warunkiem że posiadamy inne zabezpieczenie. Mowa tutaj albo o pożyczkach hipotecznych, gdzie tym zabezpieczeniem nie jest nieruchomość, lub też pożyczki z gwarantem, gdzie wymagany jest gwarant (funkcja podobna do poręczyciela) pożyczki.
Niektóre firmy nie robią problemów z negatywnym BIK np. Profi Credit, Motopożyczka czy Rapida. Grunt posiadać dobrą zdolność do spłaty pożyczki, w momencie starania się o pożyczkę.