Pożyczki bez BIK – czy takie pożyczanie pieniędzy jest bezpieczne?

Pożyczka to dobry sposób na sfinansowanie mniejszych lub większych wydatków. Jednak należy pożyczać pieniądze rozsądnie, mając pewność, że będziemy w stanie je oddać. Niektórzy pożyczkodawcy mają z tym problem. To głównie do nich kierowane są takie oferty jak pożyczki bez BIK. Lepiej ich unikać.

2017 był kolejnym rokiem dynamicznego rozwoju rynku pożyczek pozabankowych. Podobnie było w 2018 roku, ale tendencję wzrostową można obserwować właściwie już od 5-6 lat. W 2018 roku w samym tylko I półroczu udzielono 373,3 tys. sztuk pożyczek na rynku pozabankowym według danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Ich łączna wartość wyniosła 886,8 mln zł i była wyższa o +1,7% w ujęciu rocznym. W tym czasie firmy pożyczkowe obsłużyły niemal 700 tys. klientów, udzielając pożyczki o średniej wartości 2376 zł. Niestety, były wśród tych pożyczkodawców również firmy kuszące klientów pożyczkami bez BIK.

– W pierwszej chwili pożyczka bez BIK może wydawać się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Ogólnie nie lubimy, gdy ktoś nas sprawdza, a szczególnie instytucje finansowe. Nic dziwnego zatem, że wiele osób decyduje się wybrać ofertę pożyczki bez BIK. Takich ofert szukają także osoby mające złą historię kredytową i problem z długami. Pożyczek bez BIK lepiej jednak unikać – podkreśla przedstawiciel firmy TAKTO Finanse. – Takie oferty są z reguły drogie, bo pożyczkodawca rekompensuje ryzyko wysokimi kosztami. Do tego mając kłopoty finansowe, łatwo wpaść w spiralę długów, zaciągając kolejną pożyczkę bez BIK – wyjaśnia ekspert TAKTO Finanse.

Zasady bezpiecznego pożyczania

Każdy, kto potrzebuje gotówki na niespodziewany wydatek, powinien najpierw przeanalizować swoją sytuację finansową. Zanim wypełnimy wniosek pożyczkowy, warto zastanowić się, czy nowy dług nie obciąży nadmiernie domowego budżetu, czy będziemy go w stanie spłacić jednorazowo (chwilówki) lub w ratach (pożyczki ratalne).

Jeśli naprawdę potrzebujemy gotówki i jesteśmy pewni, że bez problemu spłacimy pożyczkę, wtedy najlepiej poszukać dobrej i wiarygodnej firmy pożyczkowej. Nie korzystajmy z usług instytucji pożyczkowej tylko dlatego, że wyświetliła nam się jako pierwsza na liście wyszukiwania przez Internet. Porównajmy kilka ofert różnych pożyczkodawców. Skorzystajmy z opinii i doświadczenia innych pożyczkobiorców lub rankingów pożyczkowych. Tych najlepiej szukać na znanych, wiarygodnych portalach finansowych i branżowych.

Jeśli już zdecydujemy się na konkretną firmę pożyczkową, sprawdźmy, ile lat istnieje na rynku finansowym i czy jest wpisana do KRS. Należy również zapoznać się z treścią umowy o pożyczkę. I jeszcze jedno – najlepiej omijać z daleka pożyczki bez BIK. To nie są bezpieczne i tanie oferty.

Dlaczego weryfikacja w BIK jest korzystna?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja zajmująca się zbieraniem danych na temat klientów, którzy zaciągnęli kredyt lub pożyczkę. W tym rejestrze znajdują się zarówno osoby, które terminowo spłacają swoje zobowiązania, jak i ci, którzy mają opóźnienia w spłacie. Każdy odpowiedzialny pożyczkodawca sprawdza potencjalnego pożyczkobiorcę w rejestrze BIK, chroniąc go w ten sposób przed nadmiernym zadłużeniem, a nawet przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Oczywiście weryfikacja w BIK to także zabezpieczenie dla samego pożyczkodawcy – pieniądze są pożyczane tylko osobom, które będą w stanie je oddać. Jednak dzięki temu, że klient zostaje dokładnie sprawdzony i uznany za wiarygodnego, firma pożyczkowa może mu udzielić tańszej pożyczki.

Mimo tych zalet weryfikacji klienta, o których wspomnieliśmy wyżej, na rynku finansowym działa wiele firm, które nie tylko nie sprawdzają konsumentów w BIK, ale także nie weryfikują ich w rejestrach dłużnika. W zamian za to udzielają pożyczek drogich, bo wysokie koszty mają im zrekompensować ryzyko. Niekiedy to pożyczkodawcy nieuczciwy, którzy za brak weryfikacji żądają także zabezpieczenia na nieruchomości i tak naprawdę często można nazwać ich lichwiarzami.

Należy również podkreślić, że na rynku pozabankowym działają także uczciwe firmy pożyczkowe, które reklamują swoją ofertę jako pożyczki bez BIK. Co prawda takie firmy nie weryfikują klientów w BIK, ale za to sprawdzają ich w rejestrach dłużników. To oznacza, że weryfikują, komu pożyczają pieniądze i działają zgodnie z prawem.

Pożyczki bez BIK to atrakcyjne hasło reklamowe, ale kryje się za nim często oferta niekorzystna dla klienta i po prostu droga. Żaden odpowiedzialny pożyczkodawca nie pozwoliłby sobie na to, aby pożyczać pieniądze bez weryfikacji konsumenta. Warto o tym pamiętać, szukając atrakcyjnej oferty pożyczki na rynku pozabankowym.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *