Finansowanie przedsiębiorstwa – jak skutecznie rozwinąć skrzydła?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Aby nasz biznes mógł odpowiednio prosperować, już na samym starcie potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Co jednak zrobić, jeśli ich nie posiadamy?

Założenie firmy nie jest specjalnie trudne ani czasochłonne w dzisiejszych czasach. Praktycznie wszystkie formalności z tym związane możemy załatwić zdalnie. Rejestracja działalności gospodarczej możliwa jest przez internet. Możemy ją przeprowadzić już na etapie zakładania konta firmowego. W podobny sposób możemy przeprowadzić zgłoszenie firmy do ZUS czy US. Wystarczy że posiadamy profil zaufany, dzięki któremu wszystkie niezbędne formalności przeprowadzimy online.

Jak pozyskać środki finansowe na rozwój przedsiębiorstwa?

Zdecydowanie najkorzystniejszą opcją, z której możemy skorzystać na samym starcie, jest dotacja z PUP (Powiatowy Urząd Pracy). Mogą ją otrzymać osoby bezrobotne, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej. Ta dotacja dla firmy jest o tyle atrakcyjna, że nie wymaga zwrotu środków, a więc jest to dotacja bezzwrotna. Możemy ją przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naszej firmy. Może to być zarówno zakup materiałów, narzędzi czy specjalistycznego urządzenia. Jeśli zamierzamy prowadzić działalność transportową, środki z dotacji możemy przeznaczyć również na zakup określonego pojazdu.

Niestety z tej dotacji mogą skorzystać wyłącznie osoby bezrobotne. Co, jednak jeśli nie posiadamy takiego statusu, a również przymierzamy się do otwarcia własnej działalności gospodarczej i potrzebujemy pieniędzy na start firmy?

Kredyty na start dla nowych firm

Jeszcze do niedawna bardzo popularne były kredyty na start, skierowane do osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Niestety część banków zrezygnowała z tej opcji finansowania i nie posiada już tego typu oferty. Jedyną możliwością jej uzyskania jest skorzystanie z pożyczki hipotecznej dla firm, a więc pożyczki udzielanej pod zastaw. W tym przypadku nie jest wymagana zdolność kredytowa przedsiębiorcy, a głównie liczy się zabezpieczenie udzielonej pożyczki. Mogą ją pełnić takie nieruchomości jak mieszkanie, dom, działka czy magazyn.

Innym zabezpieczeniem pożyczki dla nowej firmy może być dodatkowy poręczyciel. Może to być zarówno osoba z kręgu naszej najbliższej rodziny, jak również osoba z kręgu naszych znajomych. Stopień pokrewieństwa pełni tutaj rolę drugorzędną. Znacznie ważniejszą kwestią w tym wypadku będzie zdolność i historia kredytowa poręczyciela. Jeżeli jest ono odpowiednio wysoka, bank bez większych przeszkód udzieli nam potrzebnego finansowania.

Jeszcze innym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać młodzi przedsiębiorcy, jest linia odnawialna w rachunku firmowym. W niektórych przypadkach jak np. konto mBiznes w mBanku uruchamiana jest ona już os 1 dnia prowadzenia działalności. W tym przypadku nie będą to niestety wysokie środki finansowe, a więc w ten sposób uzyskamy nie więcej jak 10 000 zł. Jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ raz przyznane środki w ramach linii finansowej, mogą być w zasięgu naszej ręki przez cały czas. Jest to rodzaj kredytu uruchamiany w ramach rachunku firmowego, który odnawia się co 12 miesięcy.

Źródło: Pomoc dla małego i średniego biznesu – https://fido.org.pl/

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.