Prowadzenie własnej działalności wiąże się bardzo często z dodatkowymi inwestycjami, które musimy sfinansować. Bardzo często potrzebujemy również dostępu do dodatkowych pieniędzy na opłacenie składek ZUS czy podatku VAT. Szczególnie w sytuacji kiedy przekroczymy pod koniec roku próg podatkowy.
Każda działalność wymaga dodatkowych środków finansowych. W jaki sposób możemy je pozyskać w nie skomplikowany sposób? Czy istnieje możliwość wypracowania sobie linii kredytowej, do której będziemy mieli dostęp w każdej chwili? Bez przedstawiania za każdym razem dodatkowych dokumentów, zaświadczeń czy aktualnych rozliczeń podatkowych.
Finansowe wsparcie przedsiębiorstw – gdzie pozyskać?
Jednym z najbardziej elastycznych rozwiązań pod tym kątem jest bez wątpienia limit odnawialny. Możemy go otworzyć zarówno w ramach prowadzonego konta osobistego czy konta firmowego w banku. Bank może na naszą prośbę uruchomić taki limit, pod warunkiem że jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, generujemy dochody a nie straty. Wysokość takiego limitu w rachunku będzie uzależniona właśnie od zysków jakie generujemy. Im wyższe, tym mamy szanse otrzymać korzystniejsze warunki i wysokość limitu. Standardowo limit otwierany jest na okres 12 miesięcy, jednak jako że limit jest odnawialny, może zostać odnowiony przez bank jeśli będziemy generować określone wpływy na rachunek.
Ile kosztuje utrzymanie limitu odnawialnego?
By przybliżyć koszty takiego rozwiązania, poprosiliśmy o analizę kilku ofert limitu odnawialnego, które dostępne są w bankach. Przeprowadził ją na nasze zlecenie Maciej Skarczewski z portalu Contuus.pl. Pierwszą opłatę ponosimy w momencie uruchomienia linii odnawialnej i uzależniona jest ona od jego wysokości. Im wyższy limit w rachunku, tym wyższą poniesiemy opłatę. Tak samo będzie wyglądało przedłużenie takiego limitu, im wyższy tym większą opłatę będziemy musieli ponieść za przedłużenie. Średnio koszt uruchomienia limitu jak również jego przedłużenia to 1-1,5% wysokości limitu, w skali całego roku. Jeśli więc przyznany limit wynosi 20 000 zł to opłata za uruchomienie/przedłużenie limitu będzie wynosiła 200-300 zł.
Poza tą opłatą będziemy również ponosić opłatę za korzystanie z limitu. W tym przypadku opłata jest pobierana każdego miesiąca gdy sięgamy po pieniądze z dostępnego limitu. Zazwyczaj jest to 0,8%-1,00% miesięcznie od wykorzystanego limitu.
Jakie są plusy takiego rozwiązania?
Bezdyskusyjnym atutem takiego limitu jest możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy w każdym dowolnym dla nas momencie. Jest to więc idealne rozwiązanie dla każdej osoby, prowadzącej działalność gospodarczą na własną rękę. Korzystając z limitu odpowiedzialnie, nie musimy martwić się sytuacjami że na coś zabraknie nam pieniędzy – zarówno jeśli chodzi o bieżące zakupy, opłacenie składek ZUS czy podatków. W każdej chwili mamy dostęp do dodatkowych środków, które możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Ponadto posiadając odnawialny limit w rachunku, nie musimy składać co chwilę dodatkowych dokumentów, jak w przypadku kredytów firmowych.
Najnowsze komentarze