Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie?

Księga wieczysta jest wyciągiem najważniejszych informacji o nieruchomości. Zawarte w niej dane są przydatne m.in., gdy rozważasz zakup domu, mieszkania czy działki. Co istotne, wszystkie księgi wieczyste są jawne. Aby jednak uzyskać dostęp do tej, która Cię interesuje, potrzebujesz jej numeru. Możesz odnaleźć go samodzielnie, m.in. po adresie posesji czy numerze działki. Zobacz, jak to zrobić.

W księdze wieczystej znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat interesującej Cię nieruchomości. Sprawdzisz m.in. jaki jest jej stan prawny, kto jest właścicielem oraz czy na posesji ciążą jakiekolwiek obciążenia – np. hipoteczne. Dlatego zweryfikowanie jej zawartości to nie opcja, a obowiązek przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji.

Publikacja powstała w oparciu o informacje z: Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie lub numerze działki? – blogkredytowy.pl

Co zawiera księga wieczysta?
Każda księga wieczysta jest podzielona na cztery działy. Dział I obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz spis praw z nią związanych. W II dziale zawarte są wpisy związane z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości. III dział zawiera informacje o obciążeniach i roszczeniach, które ciążą na nieruchomości. IV dział dotyczy wpisów praw związanych z hipoteką, która na niej ewentualnie ciąży.
Każda księga wieczysta ma swój indywidualny numer. Już w nim oznaczony jest m.in. sąd rejonowy, do którego przynależy nieruchomość. Numer ten jest niezbędny do sprawdzenia zawartości danej księgi. Jak go uzyskać? Najprościej, prosząc o udostępnienie obecnego właściciela nieruchomości. To jednak nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji numer można wyszukać.

Jak wyszukać numer księgi wieczystej?
Poza zwróceniem się o udzielenie informacji o numerze księgi do właściciela nieruchomości możesz:
– uzyskać go drogą urzędową,
– wykonać własny research, wykorzystując do tego narzędzia dostępne online.

Drogą urzędową numer uzyskasz:
– w starostwie powiatowym powiatu, na terenie którego leży nieruchomość, po złożeniu stosownego podania i uiszczeniu opłaty administracyjnej,
– w sądzie wieczystoksięgowym właściwym dla nieruchomości.
Pamiętaj jednak, że przy składaniu wniosku możesz zostać poproszony o podanie powodu, dla którego potrzeby Ci jest numer, a Twoja prośba może zostać odrzucona.
A co z Internetem? Możesz posłużyć się jednym z płatnych serwisów – np. takim jak KsiegiWieczyste.pl. Tu dostęp do księgi uzyskasz w prosty sposób zarówno, gdy znasz jej numer, jak i podając adres nieruchomości lub numer ewidencyjny działki.

Wyszukanie numeru księgi wieczystej po adresie – jak to zrobić?
Dane potrzebne do znalezienia numeru księgi wieczystej nieruchomości po adresie to:
miasto, na terenie którego znajduje się nieruchomość,
nazwa ulicy, przy której jest ona ulokowana.
Numer jest opcjonalny – w wyszukiwarce wyświetlą Ci się wszystkie nieruchomości przy tej ulicy i łatwo Ci będzie znaleźć tę właściwą.

Nie tylko po adresie…
Możesz również szukać księgi po numerze ewidencyjnym działki. I choć wydaje się, że to informacja trudna do zdobycia, w rzeczywistości wystarczy skorzystać z rządowego portalu Geoportal. Należy tam kliknąć w menu wyszukiwania, a następnie pole „Szukaj”. W okienku wystarczy podać np. nazwę miejscowości, w której znajduje się nieruchomość. Teraz pozostaje ją tylko znaleźć na mapie, kliknąć w nią prawym przyciskiem, a z menu wybrać pole „identyfikacja”. Tak wyświetli Ci się numer identyfikacyjny, który wykorzystasz w wyszukiwarce ksiąg wieczystych.

Masz numer księgi wieczystej i co dalej?
Gdy już uzyskasz numer księgi wieczystej nieruchomości, czas przyjrzeć się jej bliżej. Możesz to zrobić na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby uzyskać dostęp do księgi, wystarczy wpisać jej numer. Pamiętaj jednak, że o ile przeglądanie dokumentu (np. po to, aby wstępnie zasięgnąć informacji) jest bezpłatne, o tyle jej pobranie w formie mającej wartość prawną, wymaga uiszczenia opłaty. Warto jednak podjąć ten krok, aby dokładnie zweryfikować stan prawny nieruchomości oraz wiarygodność potencjalnego kontrahenta.

You may also like...

1 Response

  1. Tomasz_K pisze:

    Dzięki za ten artykuł. Miałem z tym problem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *