Jednym z produktów bankowych opartych na hipotece jest popularna pożyczka bankowa zabezpieczona hipoteką na nieruchomości, zwana pożyczką hipoteczną. W zgodzie z własną istotą może być ona używana na dowolny cel. Zasadnicza więc różnica pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem tyczy celu finansowania.
Kredyty hipoteczne udzielane są na finansowanie danej nieruchomości, zaś pożyczki hipoteczne udzielane są w całości na jakikolwiek cel, a banki nie wymagają jego określania. Pożyczka hipoteczna uregulowana jest w kodeksie cywilnym, a kredyt w prawie bankowym. Zaś wspólną cechą pożyczki oraz kredytu jest sposób ich zabezpieczenia prawnego poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości, zarazem pod względem kosztów, czasu kredytowania, jak również wysokości uzyskanych środków, jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które są właścicielami nieruchomości oraz szukających finansowania długoterminowego. Ten produkt pozwala w zamian za obciążenie hipoteką nieruchomości, z której można wciąż korzystać na dotychczasowych regułach, wykreować środki o wysokiej wartości na jakikolwiek cel. Oznacza to, iż ten instrument pozwala na wycofanie własnego kapitału, zamrożonego w nieruchomości mieszkaniowej.
Niejednokrotnie zjawisko to precyzuje się mianem monetyzacji nieruchomości. Pożyczka hipoteczna jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytów konsumpcyjnych, ponieważ od klasycznych kredytów tego typu różni ją głównie (poza sposobem zabezpieczenia) pokaźnie wyższa kwota, którą można uzyskać, stanowczo dłuższy czas spłaty, co ma wpływ na redukcję raty miesięcznej oraz w następstwie może podwyższać zdolność kredytową, jak również dużo niższe oprocentowanie.
Jednakże z uwagi na to, iż zasadniczym zabezpieczeniem tego typu pożyczki jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości, kontrahent banku winien drobiazgowo wyliczyć, czy pieniądze wydane na ten cel nie będą wyższe aniżeli przykładowo koszt kredytu gotówkowego. Chodzi tu zarazem o koszty ustanowienia hipoteki, jak również potencjalnej – przy wyższych kwotach, wyceny wartości nieruchomości. Stąd także praktyka bankowa pokazuje, iż zaciąganie pożyczki hipotecznej jest dochodowe dla kontrahentów chcących pożyczać wyższe kwoty. Dopiero wtedy niższe oprocentowanie zrekompensuje wysoki koszt uzyskania pożyczki hipotecznej.
Pożyczka hipoteczna czyli pożyczka pod zastaw nieruchomości uznawana jest za produkt obarczony znacznie wyższym ryzykiem banku aniżeli kredyty hipoteczny oraz budowlano-hipoteczny. W pełni potwierdza to praktyka bankowa. Pożyczka hipoteczna jest obecna na rynku krócej aniżeli przytoczone wcześniej dwa typy kredytów które służą finansowaniu rynku nieruchomości, a pomimo to nieregularność jej obsługi poprzez klientów banku jest stanowczo najwyższa.
Choć w Polsce obserwowany jest w ostatnich latach systematyczny wzrost zainteresowania pożyczkami hipotecznymi, to wciąż mają one mały współudział w całości sprzedanych produktów hipotecznych.
Lepiej tego nie robić, takie pożyczki hipoteczne pod zastaw mieszkania , domu czy innej nieruchomości to spore ryzyko. Lepiej rozejrzeć się za jakąś inną opcją która nie będzie wiązałą się z takim ryzykiem. Pod tym kątem nieźle sprawdza się pomoć firma Rapida Money, o której przeczytałem tu na blogu – https://www.pozabanki.com.pl/rapida-money/ i jak czytam opinie w internecie to dzięki niej już kilka osób wyszło z zadłużenia które miało.
Tyle że poręczyciel też musi być w posiadaniu nieruchomości, choć ona chyba nie stanowi zabezpieczenia pożyczki? W przypadku osób o bardzo dobrej historii kredytowej nie jest nawet to wymagane.
A może lepiej poprosić jakąś krewną osobę, która posiada dobrą zdolność kredytową i nie ma negatywnej historii kredytowej w BIK, żeby w naszym imieniu wzięła kredyt? To zawsze niższy koszt, tym bardziej jeśli weźmiemy np. pożyczkę hipoteczną w banku. Tylko najpierw oczywiście musimy znaleźć taką osobę a to pewnie nie będzie łatwe. Ale warto popróbować – może jakiś wujek, przyjaciel czy nawet sąsiad, jeśli mamy z nimi bliski kontakt.
Ryzykowny temacik.. w bank to rozumiem ale w firmie pożyczkowej? Jedynie w sprawdzonych firmach, ale szczerze mówiąc nie widzę takich wśród firm udzielających pożyczki hipoteczne. Rapida jest można powiedzieć firmą ok, tyle że nie udziela pożyczek hipotecznych. Wymaga posiadanie gwaranta, który owszem powinien posiadać nieruchomość, ale z tego co wiem ta nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia pożyczki. Jak jestem w błędzie to niech ktoś mnie poprawi..
W Rapidzie pożyczka nie jest wcale udzielana pod nieruchomość, nie jest jej zabezpieczeniem. Firma wymaga jednak by gwarant posiadał albo nieruchomość albo bardzo dobrą historię kredytową.
Teraz chyba już tylko banki mogą udzielać takie pożyczki pod zastaw nieruchomości i moim zdaniem bardzo dobrze, bo dzięki temu ludzie nie będą tracić dorobku swojego życia, jak to zdarzało się często do tej pory.
Taka pożyczka pod zastaw nieruchomości sprawdza się głównie wtedy kiedy chcemy odremontować dom czy mieszkanie, nie polecałbym jej jednak w sytuacji zadłużenia. To niebezpiecznie, ponieważ w przypadku problemów, możemy stracić majątek naszego życia.