Rynek pożyczkowy w Polsce jest bardzo rozbudowany. Klienci mogą korzystać nie tylko z usług banków, ale również z oferty firm pożyczkowych. Te pierwsze proponują często pożyczki gotówkowe, drugie – coraz częściej oferują pożyczki ratalne udzielane przez internet. Warto sprawdzić, czym różnią się te dwa produkty pożyczkowe.
Większość Polaków uważa, że w porównaniu do 2017 roku ich sytuacja finansowa pozostaje bez zmian. Około 30% naszych rodaków deklaruje, że w bieżącym roku żyje się im lepiej, natomiast 20% twierdzi, że ich status materialny w ciągu roku się pogorszył. Jednocześnie Polacy optymistycznie podchodzą do swojej przyszłości finansowej – 42% badanych przez Krajowy Rejestr Długów zamierza zacząć oszczędzać, 15% planuje spłatę zadłużenia, natomiast do zaciągnięcia nowych zobowiązań skłania się 7% ankietowanych. Najczęściej zamierzają wziąć pożyczkę osoby w wieku 35-44 lata (14%). Jednocześnie dane BIK wskazują na rosnącą popularność oferty firm pożyczkowych. W I półroczu 2018 roku tym pożyczkodawcom przybyło 77,4 tys. klientów w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku, podczas gdy banki zyskały jedynie 46,3 tys. pożyczkobiorców. Do tego 28,5 tys. nowych klientów firm pożyczkowych nie miało żadnej pożyczki w banku. Wyraźnie widać, że zainteresowanie polskich pożyczkobiorców przesuwa się z pożyczki gotówkowej w kierunku pożyczki ratalnej na rynku pozabankowym.
Źródło: BIK
– Jeszcze kilka lat temu wielu Polaków było przyzwyczajonych, że po pożyczkę należy udać się do banku. Dziś trend pożyczkowy zmienił się zupełnie. Polacy szukają pożyczki przede wszystkim tam, gdzie jest korzystniej i coraz częściej wybierają ofertę firm pożyczkowych. Wynika to również z faktu, że pozabankowi pożyczkodawcy poszerzyli swoją ofertę i coraz częściej można znaleźć w niej pożyczkę ratalną online, która skutecznie konkuruje z pożyczką gotówkową banków – zauważa przedstawiciel marki HapiPożyczki.
Pożyczka gotówkowa w banku
Pomimo tego, że banki kojarzą się przede wszystkim z kredytami, to mają one w swojej ofercie również pożyczkę gotówkową. Produkt ten jest bardzo zbliżony do kredytu, ponieważ przy jego udzielaniu obowiązują podobne procedury. Aby otrzymać takie zobowiązanie, klient musi zgłosić się do banku i tam złożyć stosowne dokumenty. Musi wypełnić wniosek i dołączyć do niego oświadczenie o dochodach (stali klienci) lub dostarczyć zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i dochodach.
W przypadku tego typu zobowiązań banki akceptują szeroki zakres źródeł dochodu, w tym także odpowiednio udokumentowaną umowę zlecenia oraz o dzieło. Maksymalna kwota pożyczek gotówkowych bez zabezpieczeń wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, które mogą być spłacane od 3 do 5 lat. Pieniądze można wydać na dowolny cel, którego nie trzeba wskazywać bankowi. Każdy kredyt lub pożyczka udzielane przez banki jest regulowany między innymi przez Prawo bankowe, co narzuca sektorowi bankowemu sztywne reguły i liczne obostrzenia. W rezultacie proces pożyczkowy jest długi, żmudny, wymaga przygotowania wielu dokumentów, a do tego kryteria przyznawania pożyczki są dość ostre. Nie ma tu więc mowy o szybkim pożyczaniu pieniędzy. Gdy pożyczkobiorca przebrnie w końcu przez wszystkie formalności, może odebrać pieniądze w placówce banku lub poprosić o ich przelanie na konto. Jak na tle pożyczki gotówkowej wypada pożyczka ratalna online?
Pożyczka ratalna online w firmie pożyczkowej
Pożyczka ratalna online jest coraz częściej postrzegana jako alternatywa dla pożyczek gotówkowych udzielanych przez banki. Podobnie jak pożyczka gotówkowa może ona opiewać na wysoką kwotę – nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Spłata takiego zobowiązania jest rozkładana na wygodne raty miesięczne (nawet na kilka lat). Pożyczki ratalne są oferowane przez firmy pożyczkowe i w tym przypadku podstawą prawną jest umowa cywilno-prawna, którą regulują przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Ustawa o kredycie konsumenckim. Według prawa umowa o pożyczkę nie musi być zawierana w formie pisemnej przy niskich kwotach zobowiązania, do 500 zł wystarczy porozumienie ustne, chociaż w praktyce tego się raczej nie stosuje.
Istotne jest także to, że pożyczka ratalna online jest udzielana przez internet, natomiast po pożyczkę gotówkową najczęściej trzeba udać się do placówki bankowej. Wykorzystanie internetu przy udzielaniu pożyczek na raty znacznie przyspiesza i ułatwia cały proces pożyczkowy. Wszystkie formalności klient załatwia na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Wystarczy tak naprawdę wypełnić prosty formularz, w którym trzeba wpisać dane osobowe oraz źródło i kwotę dochodu. Wszystkie wymagane przez pożyczkodawcę dokumenty (np. dowód osobisty czy wyciąg z konta bankowego) można zeskanować i przesłać drogą elektroniczną. Po załatwieniu formalności i wykonaniu przelewu weryfikacyjnego firma pożyczkowa bardzo szybko przesyła do klienta decyzję pożyczkową. Następnie pieniądze są przelewane na jego konto. W przypadku pożyczki ratalnej cały proces pożyczkowy na ogół trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.
Pożyczka ratalna online i pożyczka gotówkowa pod wieloma względami są podobne. Gdy jednak dokładniej przeanalizuje się te dwa produkty, wyraźnie widać między z nimi różnice. Pożyczkę na raty online oferują firmy pożyczkowe w kanale internetowym, gdy tymczasem pożyczka gotówka jest przeważnie dostępna w placówce bankowej. Gdy nawet bank udziela jej online, najczęściej dokumenty trzeba dostarczyć osobiście do placówki i tam podpisać umowę. Pożyczka ratalna online to zatem sposób na łatwe i szybkie pożyczanie pieniędzy nawet dla bardzo zabieganych ludzi.
Najnowsze komentarze