Zwiększanie zdolności kredytowej – czy jest możliwe?

Wielu z nas starało się o kredyt przynajmniej raz w życiu. Wiemy więc, że każdy potencjalny kredytobiorca ma inne szanse na jego uzyskanie. Tylko, od czego to zależy? Właśnie od naszej zdolności kredytowej. Przez nią banki niejednokrotnie odmawiają pomocy starającym się o kredyt. Jeśli chcemy kredyt otrzymać musimy popracować nad poprawą naszej zdolności kredytowej.

Czy zwiększanie zdolności kredytowej jest możliwe?

Zdolność kredytowa, jest szeregiem ocen poszczególnych aspektów związanych z naszą sytuacją finansową. Dotyczy ona głównie naszej historii kredytowej oraz zdolności do spłaty rat kredytowych wraz z odsetkami. Jeśli okaże się, że bank uznaje naszą zdolność kredytową za zbyt niską to jeszcze nic straconego. Zawsze możemy wziąć kredyt w innym banku, ponieważ nie każdy oceni nas w ten sam sposób. Równie dobrym rozwiązaniem jest zaniżenie kwoty kredytu lub zwiększenie wkładu własnego.

Gdy powyższe opcje nie mogą zostać zrealizowane musimy skupić się na zwiększaniu naszej zdolności kredytowej. Co możemy zrobić? Po pierwsze nie wpadajmy panikę. Zdolności nie buduje się z dnia na dzień. Po pierwsze musimy więc zadbać o to, aby nasza historia kredytowa była jak najbardziej pozytywna. Ma na to wpływ regularne spłacanie wszystkich rat, nawet gdy bierzemy w sklepie kredyt na sprzęt AGD. Musimy spłacać wszystko terminie, bez opóźnień. Po drugie jeśli planujesz wziąć większy kredyt np. na działalność gospodarczą nie obciążaj swojej sytuacji dodatkowymi kredytami lub pożyczkami. Chodzi dokładnie o unikanie dodatkowych rat związanych ze zbędnymi udogodnieniami, np. pożyczka na wakacje. Po trzecie dbaj o swoją kartę kredytową. Nie pozwalaj, aby pojawiał się na niej debet, który potem będziesz spłacać w ratach. To samo dotyczy rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Jeśli nasz ROR posiada możliwość zrobienia debetu na konkretną kwotę, to bank o tę kwotę zmniejsza się nasza zdolność kredytowa.

Jeśli oprócz przestrzegania powyższych wytycznych podejmiemy próbę zwiększenia naszych dochodów lub spróbujemy wziąć kredyt z osobą o wyższym ich poziomie np. ze współmałżonkiem istnieje bardzo realna szansa na to, że bank udzieli nam kredytu. Możemy również spróbować zdobyć potrzebną nam gotówkę lub przynajmniej jej część z innych źródeł m. in. od znajomych, rodziny, sprzedając jakiś środek trwały, finansując naszą inwestycję ze środków Unii Europejskiej. Musimy wiedzieć, że odrzucony wniosek kredytowy jeszcze nic nie oznacza i słaba zdolność kredytowa jest do naprawiania.

You may also like...

2 komentarze

  1. Evil69 pisze:

    Sposób na zwiększenie zdolności kredytowej, proszę bardzo:
    – spłata kredytów w ustalonym terminie, bez opóźnień. Największą ocenę punktową w BIK dostajemy właśnie za spłatę kredytów w terminie, im mieliśmy im więcej tym lepiej dla nas
    – spłacenie zadłużenia na karcie kredytowej czy limicie w rachunku bankowym

  2. Michałek pisze:

    Jak ktoś stara się o kredyt hipoteczny to najlepiej zamknąć wszystkie możliwe zobowiązania finansowe typu limit w koncie, karta kredytowa etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.